Zadzwoń: +48 691 808 700
Zadzwoń: +48 888 895 887
e-mail: kontakt@mediacjekoscierzyna.pl

Co to jest mediacja?

Mediacja

Jak przebiega mediacja?

1.

Wstępne posiedzenia mediacyjne

Każda ze stron  spotyka się z mediatorami, którzy wyjaśniają na czym polega mediacja, przedstawiają zasady mediacji oraz  korzyści, jakie można osiągnąć przystępując do mediacji.  Mediatorzy uzyskują od strony potwierdzenie zgody dotyczącej dobrowolnego  udziału w postępowaniu mediacyjnym. Strona przedstawia, co jest przedmiotem sporu, jakie widzi możliwości rozwiązania zaistniałego problemu.

2.

Sesje mediacyjne

Jeżeli strony są gotowe spotkać się ze sobą, następuje wspólne spotkanie mediacyjne, w obecności mediatorów. Jeżeli nie ma gotowości bezpośredniego spotkania którejkolwiek ze stron – mediacja jest prowadzona w sposób pośredni. Mediatorzy przekazują wówczas stronom ich wzajemne oczekiwania, propozycje rozwiązań.

3.

Zakończenie mediacji

a) podpisanie ugody

W sytuacji wypracowania  rozwiązania akceptowalnego przez obie strony, mediatorzy sporządzają ugodę, która musi być wykonalna,  napisana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Przygotowują dokumenty, niezbędne do zatwierdzenia ugody i odsyłają je do Sądu  bądź innego organu, które skierował sprawę do mediacji (prokuratury, policji).

W sytuacji mediacji prywatnej – strony uzyskują ugodę i protokół; zostają poinstruowane o procedurze związanej z zatwierdzeniem ugody przez sąd.

b) brak ugody

Jeżeli strony nie wypracują porozumienia, sprawa zostaje z protokołem odesłana do organu, który ją skierował (sąd, prokuratura, policja).

W sprawach prywatnych, w których nie doszło do ugody, mediatorzy instruują strony o innych, możliwych sposobach szukania rozwiązania problemu.

Zasady mediacji

1.

Dobrowolność

– mediacja jest dobrowolna. To strony decydują, czy chcą wziąć udziałw postępowaniu mediacyjnym. Z mediacji można zrezygnować na każdym etapie postępowania.

2.

Neutralność

– mediator jest neutralny wobec przedmiotu sporu. To strony są twórcami rozwiązania.

3.

Bezstronność

– mediator jest bezstronny, nie wyróżnia nikogo, nie sytuuje się po żadnej ze stron.
Mediator nie powinien prowadzić mediacji członka rodziny lub osoby, z którą pozostawał bądź pozostaje w jakichkolwiek relacjach.

4.

Poufność

– wszelkie pozyskane przez mediatora informacje w trakcie postępowania mediacyjnego są poufne i nie mogą zostać przekazane żadnej instytucji, jak też osobie prywatnej.

5.

Akceptowalność

– strony mają prawo wybrać mediatora, wyrażają zgodę na jego osobę. Akceptują zasady mediacji.